W ostatnich mniej więcej dwudziestu latach pojawił się bardzo interesujący trend. Młodzi ludzie kończąc szkołę średnią i planując swoje dalsze życie, tym karierę oraz w przyszłość zawodową, decydują się na studiowanie psychologii.
Częściej taką decyzję podejmują dziewczęta
Nieprawdą będzie jednak stwierdzenie, że wybierając się na przechadzkę po korytarzach któregokolwiek Instytutu Psychologii w naszym kraju nie zobaczymy płci męskiej. Decyzja o zostaniu w przyszłości psychologiem jest bardzo dobrą decyzją. To oznacza, że można zostać psychoterapeutą na przykład poznawczo-behawioralnym. Praca w tym zawodzie daje bardzo dużo satysfakcji i jest rozwijająca.
Nic tak nie cieszy psychoterapeuty, jak obserwacja, że pacjenci którzy, przychodzą na terapię, z każdą wizytą poprawiają swoją myślenie. Praca w zawodzie psychologa daje duże możliwości finansowe. Jeśli zdecydujemy się na karierę prywatną, możemy zarabiać naprawdę niezłe pieniądze, chociaż oczywiście początki będą trudne.
Pracy jest od groma i więcej
Świeżo upieczony psychoterapeuta może także wybrać karierę w państwowej służbie zdrowia. Wtedy będzie pracował w publicznym ośrodku opieki zdrowotnej. Będą to mniejsze pieniądze, ale stabilność zatrudnienia dużo większa. Widać więc, że psychoterapeuta ma przed sobą dużo możliwości rozwoju.
Po rozpoczęciu praktyki nie powinien martwić się o pacjentów. Stawiając sprawę w ten sposób przestaje więc dziwić, że maturzyści wybierają psychologię jako kierunek studiów. Co prawda w moim wieku niekoniecznie kierują się przyszłymi względami finansowymi, ale ważne, że te docelowo w żaden sposób ich nie zawiodą.
Nie bez znaczenia jest fakt, że w naszym kraju dzięki temu przybywa psychoterapeutów. To zawód bardzo potrzebny. Współcześnie ludzie przełamują się, jeśli mają problemy i nie uważają aby wizyta u psychologa w jakikolwiek sposób była dla nich negatywna, zawstydzająca, czy niepotrzebna.